FAQ

1. Ile kosztuje realizacja na żywo?

Koszty usługi są zależne od wybranego pakietu (ilość osób / bitrate). Zakładając, że klient wybrał usługę do 1Mb/s, przy założeniu że maksymalna liczba jednoczesnych odbiorców to 300 - maksymalny koszt godzinnej transmisji możemy wyliczyć następująco.

Jedna osoba w ciągu godziny może wygenerować maksymalny ruch na poziomie:

1Mb/s * 60 * 60 = 3600Mb = 450MB = 0,439GB

Czyli jej koszt to:

0,439 * 2,90zł = 1,27zł

Dla 300 osób jest to koszt:

300 * 1,27 = 381zł netto

Powyższe założenia są tylko teoretyczne, gdyż w praktyce rzadko się zdarza, aby przez cały czas transmisji liczba oglądających była stała. Jednak dla rzetelności wyliczeń podajemy dane dla takiej właśnie sytuacji. Rzeczywista kwota powinna być mniejsza.

2. Jakie konto mam wybrać?

Wielu klientów pyta jak optymalnie wybrać rodzaj konta, tak żeby zminimalizować koszty i jednocześnie zachować odpowiednią jakość usług.

W zasadzie nie ma jednego prostego sposobu, aby takie dane wybrać. Nowym klientom proponujemy 15 dniowy test, podczas którego są w stanie ustalić jakość nadawania, a udostępniając player na zewnątrz są również w stanie określić wstępną ilość osób jaka może być zainteresowana. Na tej podstawie mogą oni wybrać rodzaj konta, który oczywiście można później dowolnie zmieniać (w górę i w dół).

3. Co potrzebuję do nadawania w sieci?

Zakłądając, że część realizacyjną mamy załatwioną (kamery, mikser, mikrofon itd.) potrzebny jest nam:

- encoder,

- dostęp do Internetu.

Są 2 typy encoderów:

- sprzętowe,

- software'owe.

Encoder sprzętowy jest najwygodniejszym sposobem do nadawania audio/video w sieci. Nie ma konieczności, posiadania komputera, a sama encoder może być zamontowana bezpośrednio na kamerze (w stopce na lapę) - co daje nam w zasadzie nieograniczoną mobilność. Jeżeli mamy więcej kamer - encoder podłączamy na wyjściu z miksera.

Klient końcowy może taki encoder wynająć

http://www.videostreaming.pl/wynajem-enkoderow.html

W przypadku dłuższych realizacji jest możliwość negocjacji podanych w ofercie cen.

Encoder software'owy - to nic innego jak program instalowany na komputerze. Najbardziej znanymi na naszym rynku są: Adobe Media Live Encoder oraz Wire Cast. Oczywiście do ich zainstalowania potrzebny jest komputer (jego wymagania są zależne od jakości video, które chcemy wypuścić do sieci) z odpowiednim systemem operacyjnym.

Co do kwestii Internetu - odpowiadamy w kolejnym pytaniu.

4. Rodzaje dostępu do Internetu.

Aby móc nadawać potrzebujemy dostęp do Internetu. To, jaki będziemy mieli dostęp do Internetu, może odbić się na jakości naszych relacji, więc warto poświęcić na to trochę czasu i dobrać to optymalnie.

Główne rodzaje dostępu do Internetu to:

- DSL

- łącza stałe (sieci niezależnych operatorów, sieci kablowe)

- łącza satelitarne

- łącza radiowe (2,4GHz, 5GHz)

- sieci 3G, 4G

Sama technologia nie od razu jednoznacznie wskazuje nam jakość Internetu. Jednak zalecane jest połączenie ze stałym adresem IP.

To co dla nas najważniejsze to prędkość wysyłania (upload), w niewielkim stopniu wykorzystamy kierunek odwrotny, czyli download. Zazwyczaj operatorzy nie podają dokładnie prędkości uploadu, bądź wartości te okazują się w praktyce nieprawdziwe. Z tego też powodu zawsze warto sprawdzić jakość dostępu do Internetu, w miejscu z którego chcemy nadawać. Najprościej po prostu podłączyć komputer do sieci (do switcha lub bezpośrednio do routera) i wykonać test np. wchodząc na stronę: http://www.speedtest.pl/ lub inną podobną, na której możemy przetestować swoje łącze. Może się zdarzyć, że na kilku różnych stronach wartości będą się różnić i jest to niestety dość częsta sytuacja. Rozbieżności wynikają z tego, że strony na których są te testy są obsługiwane przez różnych dostawców i inną drogą pakiety trafiają do naszego komputera (różne trasy routingowe).